• Bądź blisko najswieższych informacji

Smaki Azji: Sprawdź kuchnię japońską, chińską, wietnamską i koreańską

Smaki Azji: Sprawdź kuchnię japońską, chińską, wietnamską i koreańską

Najsłynniejsze dania kuchni azjatyckiej, takie jak sushi, sajgonki czy kaczka po pekińsku, to tylko przedsmak bogactwa orientalnych smaków. W Azji je się potrawy na bazie słodko-kwaśnej, ryżowej i sojowej. Kuchnia wegańska jest podstawą.

Znane na całym świecie azjatyckie potrawy, takie jak sushi, spring rolls czy kaczka po pekińsku, dają tylko namiastkę bogactwa orientalnych smaków. W Azji jada się potrawy słodko-kwaśne, na bazie soi i ryżu. Tamtejsze innowacje kulinarne stanowią fundament kuchni wegańskiej.

Główne cechy kuchni azjatyckiej

Kuchnia azjatycka jest bardzo zdrowa. Dzięki niej Azjaci rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne, zwłaszcza na otyłość. Sekretem zdrowia Azjatów jest dużo owoców morza, ryb i warzyw. Bardzo mało jest też tłuszczu w mięsie i nabiale. Podstawą wszystkich potraw krajów Dalekiego Wschodu jest ryż lub cienki makaron. Popularne są również przyprawy o silnym smaku (imbir curry, kardamon), szczególnie ostre (chili i wasabi). W kuchni azjatyckiej szeroko wykorzystuje się produkty sojowe, w tym tempeh i tofu, a także algi morskie. Choć dania są niewielkie, na talerzach znajduje się wiele składników o różnorodnych smakach (ostrość może współistnieć ze słodyczą). Różnorodność byłaby cechą charakterystyczną kuchni azjatyckiej, choćby dlatego, że każdy kraj znany jest z unikalnych sposobów gotowania i jedzenia.

Kulinarna podróż po Azji z Lidlem - sprawdź na https://tydzienazjatycki.pl/a/vzuq,kulinarna-podroz-po-azji-z-lidlem

Kuchnia Chińska

Każdy region w Chinach ma swoją własną kuchnię. Na północy bardziej popularne są kluski, pieczywo niż ryż, natomiast na południu owoce morza. Na zachodzie króluje pikantna wołowina, na wschodzie słodkie dania na bazie brązowego ryżu, a na południu owoce morza. Słodka kaczka w stylu pekińskim, którą podaje się z sosem hoisin (sojowo-śliwkowym), jest chyba najbardziej znanym chińskim daniem. Pierożki wonton to mniej znane danie, które powoli trafia do kuchni europejskiej. W Chinach delektowano się nimi od wieków. Są to małe sakiewki z ciasta, które są nadziewane krewetkami, warzywami, mięsem i smażone na głębokim tłuszczu. Ramen, czyli chińska zupa, którą można przyrządzić w mikrofalówce, to świetna propozycja dla miłośników kuchni azjatyckiej.

Kuchnia Japońska

Japonia znana jest z sushi, ale nie należy na tym poprzestać podczas poznawania lokalnych smaków. W Kraju Kwitnącej Wiśni można skosztować wielu zup. Jedną z najpopularniejszych jest zdrowe miso-shiru, przygotowywane ze sfermentowanej soi, ryżu (lub jęczmienia). Japończycy uwielbiają siedzieć wokół gorącego garnka z bulionem (shabu shabu), maczać w nim mięso, owoce morza i grzyby, a następnie jeść go pałeczkami. Na koniec każdego posiłku wypijają rosół.

Sushi

Kuchnia Wietnamska

Sajgonki (nem) to wietnamskie danie, które składa się z naleśników zawiniętych w papier ryżowy i wypełnionych nadzieniem mięsnym, rybnym lub warzywnym. Towarzyszy im aromatyczna zieleń jaśminowa lub sok z trzciny cukrowej. W kuchni wietnamskiej jest dużo cukru.

Kuchnia Koreańska

Kuchnia koreańska znana jest z pikantnych smaków. Zawdzięcza to między innymi ostremu sosowi doenjang na bazie soi. Kimchi to kapusta pekińska marynowana z innymi warzywami (czosnkiem, cebulą i rzodkiewką), a także rybami (krewetkami, sardelami i innymi owocami morza). Doprawia się je za pomocą chili, sosu sojowego i nasion sezamu. Korea lubi również hoe, surowy filet rybny zawinięty w liście sałaty i zanurzony w sosie gochujang.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz